Udon

Bez udonu z rámen nezůstane kámen.

うどん

Naše udon nudle v restované úpravě Jaki udon. Už se vám sbíhají sliny?
Naše udon nudle v restované úpravě Jaki udon. Už se vám sbíhají sliny?

Udon nudle mají všestranné použití. Vedle tradičních i novějších japonských způsobů úprav, které představujeme v krátkosti níže, se s nimi nemusíte bát experimentovat. Jejich chuť i unikátní struktura jim propůjčuje univerzální použití i pro "fusion" vaření, kdy se kombinují tradiční asijské chutě s ingrediencemi západní kuchyně.


Nudle udon [うどん] mají v Japonsku stovky let dlouhou historii.  V průběhu let se pomalu vyvíjely a na různých místech po celém Japonsku se objevilo mnoho variací udonu. Některé z těchto regionálních nudlí udon získaly popularitu na národní úrovni i na celém světě. Nejslavnější a nejpopulárnější udon ze všech se nazývá sanuki udon. Sanuki je starodávný název prefektury Kagawa, kde se tyto nudle staly extrémně populární. Typicky jsou sanuki udon tlustší s pevnou, "žvýkací" texturou. 

Nudle udon bývají hlavní ingrediencí těch nejlepších rámen polévek.


Jídla z nudlí udon

Kake Udon

Nudle udon podávané v horkém vývaru vyráběném obvykle z rybích přísad (suchá sardinka, řasy) a kaeši [kaeshi], což je  kořeněná a stářená sójová omáčka.

Jaki udon / Yaki udon 

Jaki udon [焼きうどん] nebol-li "stir-fry" (restované) nudle příbuzné jaki soba jsou obrovsky populární a chutná varianta jídla z nudlí udon. V recepturách se tradičně používají houby šitake (shitake), které obsahují speciální aminokyseliny. Ale neděste se žádné chemie! Jsou to přírodní látky, které vám v puse vytvoří unikátní umami chuť. Pak obsahují zeleninu (zelí, mrkev a cibulku), sojovou a cuju omáčku (nahraditelnou worcestershire omáčkou), cukr nebo javorový syrup, pepř a k dozdobení jarní cibulku a benišogu (červený zázvor). Vyzkoušet je můžete třeba podle tohoto receptu (v angličtině).

Zaru udon

Zaru udon jsou nudle udon podávané za studena se speciální omáčkou. Protože tento typ přípravy spočívá v prudkém ochlazení nudlí ledem ihned po uvaření, jejich textura se stává pevnější. I proto se musí vařit o něco déle. 

Kama-age udon

Nudle udon servírované horké se speciální omáčkou. Podávají se bez propláchnutí, které by z něj odstranilo škrob a s vodou, v níž se vařily. 

Bukkake udon

Tato varianta se podává buď studená nebo horká se samostatnou speciální omáčkou. Zákazníci nalijí omáčku na nudle a před jídlem ji promíchají. Tento způsob je relativně nový a v Japonsku populární pro svou jednoduchost.