Rámen

Ty pravé rámen nudle.

ラーメン 

Po uvaření zůstanou příjemně tuhé a jejich povrch získá želatinovou strukturu, která dělá každé sousto nezapomenutelným.
Po uvaření zůstanou příjemně tuhé a jejich povrch získá želatinovou strukturu, která dělá každé sousto nezapomenutelným.

Příběh našich japonských nudlí se začal psát před plnými 4000 lety - více než 2000 kilometrů na západ od japonských ostrovů v městě Lan-čou - hlavním městě čínské provincie Kan-su. Místní tradičně ručně vyráběné nudle tam jsou do dnešních dní podávány výhradně v osoleném hovězím vývaru. Odtud se kvůli čínsko-japonské válce dostaly i do Japonska. A ačkoliv byl první stánek s rámenem otevřen v Tokiju "až" v roce 1910, dobylo toto jídlo od té doby prakticky celý svět. Hlavní zásluhu na tom nese (podobně jako u dalšího globálně úspěšného japonského jídla - suši maki) i pestrost, kterou nabízí japonská verze tohoto původně čínského provinčního jídla. Větší verzatilita a prakticky nekonečná pestrost a variace přináší větší komplexnost i jedinečnost chutí a spolu s tím i příležitost stát se oblíbeným jídlem opravdu každého.


Rámen nudle

Nudle rámen se tradičně vyrábí z pšeničné mouky, měkké vody, soli a kansui [かんすい] (typicky směs uhličitanu draselného a sodného). Díky kansui nudle získají vedle žlutého zabarvení i dvě zásadní a unikátní vlastnosti - aši a koši. Jedná se o takový překladatelský oříšek, protože aši znamená doslova nohu a koši pás - v jazyku japonských mistrů nudlařů ale symbolizuje aši elasticitu a pružnost a koši pevnost. Nudle bez kansui nebývají považovány za nudle pro polévky rámen.  Alkalita originálních rámen nudlí způsobuje vedle lehkého žlutého odstínu také to, že se nudle ve vývaru nerozmočí a jsou pevné na skus.
Alkalita originálních rámen nudlí způsobuje vedle lehkého žlutého odstínu také to, že se nudle ve vývaru nerozmočí a jsou pevné na skus.