Příběh našich nudlí

Nudle tam fičí - pod horou Fudži

Esence lahodnosti

Výroba našich nudlí je vedle prověřených receptur mistra Kaoru Fudžiiho založena na sofistikovaném nudlovači vyrobeném s péči a japonskou přesností jím založené rodinné firmy. Nyní tuto tradici přenášíme do Prahy a doufáme, že kouzlu japonských těstovin propadnete spolu s námi. 

Zakoupením a hlavně konzumací našich nudlí navíc pomáháte i dobré věci. Náš projekt totiž zaměstnává na pracovním trhu jinak znevýhodněné a zdravotně postižené lidi. I díky Vám  může být jejich život o poznání lepší. 


Naše logo


Logo naší nudlárny pochází od pražské grafičky a umělkyně Kristiny Ambrozové ze studia Print 44. Jeho barevnost i stylizace reflektuje japonské kořeny a původ naší značky - červený terč v obou barevných variantách loga odkazuje přímo k japonské vlajce. Číslice 2020 udává rok, kdy jsme projekt rozjeli a naplno se mu začali věnovat. A konečně - nad miskou symbolické polévky rámen uprostřed loga levitují naše nudle, jejichž nezaměnitelná chuť slouží zároveň i jako pomyslná výkladní skříní našich domácích japonských těstovin.

Japonský mistr nudlí, který vyráběl stíhačky

Zakladatel firmy Yamato

Zakladatel firmy Yamato Kaoru Fudžii, jejíž unikátní špičkový nudlovač používáme i k výrobě našich těstovin, je původně strojní inženýr, který dlouhá léta pracoval ve firmě Kawasaki Heavy Industries (kde měl na starosti licenční výrobu stíhaček Phantom) a také jako návrhář lodních motorů ve firmě Sakaide v prefektuře Gigu.

Zakladatel firmy Yamato a nudlový guru Kaoru Fudžii je původně strojní inženýr, který vyráběl stíhačky a lodní motory v prefektuře Gigu.
Zakladatel firmy Yamato a nudlový guru Kaoru Fudžii je původně strojní inženýr, který vyráběl stíhačky a lodní motory v prefektuře Gigu.

Právě během těchto formativních letech v Gigu jsem pochopil důležitost filozofie designu věcí i myšlenek. Tento význam spočívá v pochopení podstaty věcí a hlubokém přemýšlení. Zkušenosti, které jsem tehdy načerpal, měli na můj budoucí život velký vliv."

Od těch dob si mistr Fudžii vyvinul zvyk porozumět podstatě všech věcí, kterými se zabýval. A byl to i případ polévek rámen, kdy se sám sebe ptal "jaká je podstata rámenu" a přišel jako první s revoluční myšlenkou "digitálního vaření" - tedy konceptu, o kterém v té době nikdo nic netušil. Ač se myšlenka přerodu mistra strojírenského návrháře v mistra přípravy nudlí a vaření polévek rámen může zdát fantastická, je pravdivá a i díky ní si můžeme nyní výsledky desítky let v Japonsku prověřených postupů vychutnat i u nás v Praze. 

Díky mým zkušenostem ze strojního inženýrství jsem velmi dobrý v kreslení výkresů. Ať má být stroj jakkoli složitý, přesný nebo komplexní, dejte mi kreslící prkno a já přijdu se správným řešením a plány. Stejně jako jsou komplexní a do detailu přesné návrhy strojů, tak i v receptech na jídlo nesmí být ani špetka prostoru pro dvojznačnost. "

Idea mistra Fudžiiho byla jednoduchá - byl přesvědčený, že je možné přesně replikovat komplexní chutě vytvořením receptů, které stanovením přesných postupů a proměnných eliminují každou nejistotu. Výroba těch nejlepších nudlí i nejchutnějšího rámenu je podle jeho filozofie stejná, jako vytvoření toho nejpreciznějšího stroje. I díky tomu byl následně schopen vytvořit řadu konceptů jídel, které nikoho před ním nenapadli. Tak vznikla řada receptů zároveň bez používání jakýchkoli potravinářských "éček" a dalších umělých "zlepšováků".

Často to bývá tak, že jídlo, které je zdravé, není lahodné. Ale já jsem přesvědčený, že by to nemělo být vzájemně výlučné.  Výsledkem je to, že jsem vyvinul fundamentální formuli, která v sobě obsahuje samotnou esenci lahodnosti."

Všechny naše nudle jsou esencí dokonalé chuti podle receptur vynalezených mistrem Fudžiim a jím navrženého nudlovače.
Všechny naše nudle jsou esencí dokonalé chuti podle receptur vynalezených mistrem Fudžiim a jím navrženého nudlovače.