Soba

Soba - nudle oblíbené samuraji.

そば

Historie nudlí soba

Pohankové nudle soba [そば]  jsou v Japonsku nejen tradičním pokrmem, ale dlouhá staletí patří mezi vůbec ty nejoblíbenější. Oslavované jsou dokonce i v mnoha slavných sbírkách veršů haiku.

Velkou oblibu si získaly během období Edo (vlády šogunátu Tokugawa v letech 1603-1868). Mezi již tehdy populární jídla patřil třeba grilovaný úhoř, suši i tempura. Ale jejich konzumace se nikdy nevyrovnala konzumaci soba, a žádné z nich nebylo také tak oblíbené mezi širokou veřejností i feudálními pány. Bez nadsázky se dá říci, že to vždy bylo nejen demokratické jídlo, ale i pokrm hodný samurajů. 

Název soba je přitom zkráceninou původního názvu sobakiri - těsta připravovaného tradičně hnětením pohankové mouky s vodou, o kterém existují záznamy již z období jomon (tedy stovky let př.n.l). Výrobu, rozšíření i popularitu soba přineslo až rozšíření vodních mlýnů ve feudálním Japonsku. Vedle toho se i dramaticky zvýšilo pěstování pohankových plodin a technologie hnětení. 

Nudle Soba bývají tradičně spíše tenčí než jejich mladší sourozenci cukemen a udon a mají oproti nim také mnohem nižší obsah vody i lepku.  Ty nejslavnější a nejvíce ceněné soba nudle pochází v Japonsku z prefektury Nagano. Na tamější pohance se pozitivně podepisuje i půda obsahující sopečný popel.

Sobakiri  jako nudle se ve skutečnosti objevily ještě před rokem 1590, kdy se pozdější šogún Iejasu Tokugawa přestěhoval do oblasti Kanto a zmocnil se hradu Edo.
Sobakiri jako nudle se ve skutečnosti objevily ještě před rokem 1590, kdy se pozdější šogún Iejasu Tokugawa přestěhoval do oblasti Kanto a zmocnil se hradu Edo.

Kromě regionálních specifik jídel ze soba existuje také celá řada druhů pohankové mouky v závislosti na tom, která část pohanky je na mouku použita. 

Bílá barva je tak typická pro sarašina soba, která se vyrábí použitím rafinované mouky připravené ze střední částí semen. Použitím dalších části blíže ke slupce mouka tmavne.  Existují také některé speciální druhy soba, ve kterých se do těsta přidává práškový čaj nebo juzu (druh citrusu). Kromě krájené soby existuje v Japonsku řada způsobů, jak si na pohance pochutnat, včetně sobagaki (knedlíky z pohanky) a ojaki (smažené buchty). 

Rozšíření i popularitu nudlím soba přineslo ve feudálním Japonsku rozšíření vodních mlýnů, které umožnily na tehdejší dobu revoluční zpracování mouky.
Rozšíření i popularitu nudlím soba přineslo ve feudálním Japonsku rozšíření vodních mlýnů, které umožnily na tehdejší dobu revoluční zpracování mouky.

Slavná jídla z nudlí soba 

Soba maki

Je tradiční japonské jídlo, v němž se potkávají nudle soba s rolkami maki sushi. Recept je jednoduchý - namísto suši rýže se v rolkách používají chlazené soba. Další ingredience tvoří tradiční wasabi pasta, nakládaný zázvor, krájená jarní cibulka, koriandr, pražená sezamová semínka, sojová omáčka a sezamový olej, které se smíchají. Tato směs s chlazenými soba se na nori umístí společně s několika kouskami nakrájené okurky a papriky a následně se zaroluje jako suši. Podává se bez dodatečné sojové omáčky i wasabi.

Soba maki - "suši" rolky, kde místo rýže hrají prim nudle soba
Soba maki - "suši" rolky, kde místo rýže hrají prim nudle soba

Jaki soba / Yakisoba 

Jaki soba [焼きうどん] nebo-li smažené nudle je typickým japonským stir-fry jídlem, které si v zemi vycházejícího slunce získalo oblibu ve stáncích rychlého občerstvení po skončení 2.světové války. Dalšími typickými přísadami do jaki soba je vepřové maso a zelenina, ochucovány jsou speciální omáčkou podobnou Worcestershire omáčce. Má nasládlou a hlubokou chuť tvořenou mixem sojové a Worcestershire omáček, rajčatového protlaku a dalších koření. Některé recepty pracují i s ústřičnou omáčkou, která jídlu dává výraznou chuť umami.

Hovězí soba Beef Soba

Chuť pro bohy, která snoubí chuť soba nudlí se šťavnatým steakem - lze samozřejmě připravit i vegetariánsky bez masa! Rychlá příprava, například podle tohoto receptu (v angličtině). Používá se nejrůznější druhy hovězího - výborný je například rumpsteak. Dresing tvoří sojová omáčka, podzemnicový olej, rýžový ocet, mirin, třtinový cukr, zázvor a česnek. Jídlo doplňuje zelenina - jarní cibulka a fazolky. Lze ale využít i další "zelenou" zeleninu -- třeba brokolici či čerstvý zelený chřest. 

Zaru soba

Pokud si chcete soba nudle vychutnat jako pravý Japonec, zaru soba jsou pro vás jasnou volbou. Oblíbený letní pokrm spočívá v podávaných studených soba nudlích doplněných pokrájenou řasou nori a jarní cibulkou. a namáčecí omáčkou. Ta je tvořena vývarem daši [dashi], sojovou omáčkou a mirin v poměru 4:1:1. Recept v angličtině naleznete třeba zde

Kake soba

Relativně jednoduchá nudlová polévka. Vařené nudle soba přelité směsí vývaru daši, sojové omáčky a mirin. Doplněna bývá jarní cibulkou, plátky rybích koláčků kameboko a vařenými nakládanými vejci adžicuke tamago.
Pohanky jsou jednoleté a vytrvalé byliny. V českých zemích se začala pěstovat na přelomu 12. a 13. století, ka od 15. století se její užívání v kuchyni rozšířilo, zejména na Moravě. Byla proto výraznou, charakterovou složkou moravské kuchyně, dominantně na Valašsku ale i Slovácku, Hané a moravském Horácku.
Pohanky jsou jednoleté a vytrvalé byliny. V českých zemích se začala pěstovat na přelomu 12. a 13. století, ka od 15. století se její užívání v kuchyni rozšířilo, zejména na Moravě. Byla proto výraznou, charakterovou složkou moravské kuchyně, dominantně na Valašsku ale i Slovácku, Hané a moravském Horácku.