ZAK mag a DJ Mike Trafik o našich nudlích

20.12.2021

Zatím poslední (deváté) číslo skvělého českého magazínu ZAK Japanese Culture Zine se věnuje i našim čerstvým japonským nudlím! Časopis vychází v české i anglické verzi a je k dostání zdarma na vybraných místech, třeba i v Jam&Co v Krymské 1, kde mají provozovnu i Tydle nudle. Sledovat ZAK můžete i třeba zde na Instagramu. Přinášíme přepis rozhovoru s producentem a DJem Mikem Trafikem, který je zároveň jedním z našich parťáků v projektu Tydle nudle.


Ahoj Michale, krom toho, že jsi jako Mike Trafik etablovaný hudebník, dj, producent, skladatel - člen formace PSH, jsi taky majitel restaurace. Jak tě napadlo provozovat asian fusion podnik Jam & Co.?

Ahoj Lukáši a čtenáři Zakzinu, Jídlo a především vaření miluju od malička, vyučil jsem se jako kuchař a následně dál studoval gastronomické a management obory. Moji lásku k jídlu "překazila" láska k hudbě a ze dne na den jsem začal na 100% s Djingem a hudbou . To je ale 20 let zpět. Nikdy mě to nepustilo ale, jedl jsem a vařil co šlo, jezdil za jídle a ochutnával po světě i doma. Ale kolem roku 2007 jsem se k profi gastronomii začal vracet. Od psaní blogu, přes stáže v restauracích a vlastní stánek na festivalu jsem zkoušel první kroky. S mým obchodním partnerem Kubou Čermákem se známe dlouhý roky v pravej čas přišla řeč na společnou restauraci. Pro mě jako pro člověka zvyklého parcovat na projektech v týmu to byl klíčovej okamžik, díky kterému můžu provozovat restauraci a zárověň se stále věnovat vydavatelství, kapele a vlastní hudbě. Aktuálně provozujeme restaurace tři. @jamandco @kiosko a @čapadlo2)

Jaký máš vztah k Japonsku a co z japonské kuchyně Jam & Co. servíruje?

Japonsko je pro mě srdcová záležitost, a to ačkoli jsme ho zatím nenavštívil. Ale vnitřně v mém životě hraje velkou roli. Od kuchyně, filozofie, řádu i určitému pop/post kulturnímu šílenství, který ho definuje a nabízí. Co se japonské kuchyně v Jamy&Co týká, tak aktuálně kromě gyoz taštišek, které jsou naší výroby vaříme jídla z čerstvých originálních nudlí udon, rámen, cukemen a soba. Společně s Honzou Charvátem a Petrem Knopem jsme získali přímo z Japonska stroj Yamato na výrobu řemeslných čerstvých nudlí a aktuálně již s jeho pomocí vyrábíme čertsvé nudle pro vlastní i konkurenční potřebu pod značkou Tydle nudle.

Japonské přísloví praví "Člověk by neměl otevírat obchod s kyselou tváří". V Japonsku jsem se pokaždé přesvědčil, že ochota a úsměv na tváři jsou základem v podnikání. Jak to jako restauratér vnímáš?

Tohle heslo naprosto sedí. Přeloženo do češtiny a otočeno. "Neměl rád lidi, tak si otevřel hospodu" taky všichni známe. Mám rád lidi, jídlo společnost a při pohledu na mého obchodního partnera a šéfkuchaře v jedno Jakuba Čermáka, musí být všem jasné že to máme úplně stejně.

A teď pozor! Pořídili jste stroj na výrobu udon nudlí. Pravou, nefalšovanou YAMATO mašinu Made in Japan. To je skvělá zpráva!

Je to tak...A nebyl to jen stroj, který tvoří část celého tohoto nudlového řemesla, které je v Asii opravdu na celkově jiným levelu. Máme originální japonské recepty pilované desítky let a japonští mistři nás taky poctivě vyškolili. S výrobou nám pomáhají i zdravotně postižení, takže se dá říct, že s každou snědenou nudlí se pomáhá i dobrý věci. A hlavně jak říkáme: rozdíl poznáte fakt po prvním soustu. 

Yamato stroj určitě znamená novinky na Jam & Co. menu. Na co bys nás pozval?

Znamená to především maximální posun v chuti a dotažení japonských receptů i našich vlastních twistů. Ramen je v tuto chvíli dotažen do maxima a další pokrmy jako udon nudle s kachnou a nakládaným vejcem a silnou šťávou, nebo cukemen nudle se silným vepřovým vývarem a krevetami v tempuře, kari a ramen nudlemi a rybou a nebo udon s se štávou a lesními houbami. No je to prostě paráda...

Plány do budoucna?

Kromě hudby a desky jak vlastní tak desky pro Oriona (PSH) se aktuálně věnuju primárně fixaci našich provozů po korona období a přípravu na podzim kdy nevíme co můžeme čekat. Každopádně jsme aktuálně rozběhli nový provoz a projekt Čapadlo pod Smetanovým nábřežím v Vltavy, kde kromě kulturních zážitků a výjimečného výhledu nabízíme i skvělou čepovanou plzeň a troufám si říct že nejlepší pizzu v Praze. S @tydlenudle pak už je spuštěný e-shop, takže kus toho autentického Japonska může ochutnat opravdu každý.