Jak správně vařit čerstvé japonské nudle ?

06.10.2021

Jak správně utáhnout vařenou nudli aneb jak na vaření čerstvých japonských těstovin? Hlavním cílem procesu jejich vaření je získat jejich specifický želatinový povrch. Ten jim propůjčuje jejich autentickou chuť a texturu. Tu má na svědomí v těstovinách obsažený škrob, který absorbuje vodu, působením tepla bobtná a gelatinizuje jejich povrch. 

Když ho nemají, tak jsou prostě syrové!

🚰  1. Používejte správný poměr vody a nudlí - minimálně 10:1. To znamená, že například na čtyři porce našich nudlí použijete minimálně pět litrů vody. Pokud budete nudlí vařit více opakovaně, vodu vyměňte za čistou.

🚰 2. Používejte měkkou vodu. Nudle část svého obsahu potřebují "vypustit" do vody a naopak nějakou vodu absorbovat výměnou. V tom ji tvrdá zabraňuje. Voda v Praze bývá většinou naštěstí dostatečně měkká, ale neškodí si její tvrdost jednou za čas ověřit levným jednorázovým testem.

🚰 3. Vařte v co nejvíce vroucí vodě a vysokou teplotu udržujte po celou dobu vaření. Když do vody dáte chlazené nudle přímo z ledničky, teplota vody samozřejmě klesne. Rámen nudle vařte 1,5 minuty, nudle udon minuty tři.

🚰 4. Nudle po uvaření důkladně propláchněte, protřepte a zbavte vody.


Pro inspiraci se podívejte, jak se nudle vaří přímo v Japonsku.